Skip to content

210 So. Greasheimer St.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block253
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
57%
Improvement Value:$175,000
43%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414-2.7%
2024$8,647+5.3%
2023$8,212+0.6%
2022$8,159+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 7003, Page 1159Recorded11/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 6545, Page 2852

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5969, Page 2990

Property Built

Built

Year Built: 1948