Skip to content

204 King St

Manville, NJ 08835

Built 1970

Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block254
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
60%
Improvement Value:$147,300
40%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552-3.2%
2024$7,801+8.4%
2023$7,194+1.2%
2022$7,110-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970