Skip to content

215 Garry St.

Manville, NJ 08835

Built 1958

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Feb 13, 1992

Property Information

Block256
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,000
58%
Improvement Value:$157,000
42%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768-3.3%
2024$8,034+7.9%
2023$7,449+1.1%
2022$7,369-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

To:

Sq Ft1,008DeedBook 1846, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1958