Skip to content

510 So. Main St.

Manville, NJ 08835

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block279
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1 SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,400
56%
Improvement Value:$130,600
44%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,190+3.0%
2024$6,010+3.3%
2023$5,819-6.1%
2022$6,197-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5099, Page 1533

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2261, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1950