Skip to content

233 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block293
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 CB 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,100
58%
Improvement Value:$136,600
42%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,059+1.2%
2021$5,988-4.1%
2020$6,242+0.3%
2019$6,226+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 7261, Page 389Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1948