Skip to content

315 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 2015

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block294
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,000
36%
Improvement Value:$327,300
64%
Total Assessment$513,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+6.3%
2024$10,176-3.0%
2023$10,491+1.5%
2022$10,338+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 7401, Page 2399

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 6804, Page 3189Recorded7/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6741, Page 298Recorded9/8/2014