Skip to content

808 Lincoln Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1952

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 5, 2011

Property Information

Block306
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,100
42%
Improvement Value:$216,000
58%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,074+25.0%
2024$6,457-24.2%
2023$8,522-7.2%
2022$9,182+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6414, Page 2242

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5756, Page 1466

Property Built

Built

Year Built: 1952