Skip to content

904 Lincoln Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block307
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
54%
Improvement Value:$133,200
46%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+10.4%
2024$5,368-18.9%
2023$6,621+23.3%
2022$5,369-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 6702, Page 822Recorded2/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 6681, Page 1118Recorded11/1/2013

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 6012, Page 966

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 5013, Page 1093

Property Built

Built

Year Built: 1960