Skip to content

54 Valerie Dr.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block314
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
59%
Improvement Value:$144,700
41%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248-2.6%
2024$7,443-1.5%
2023$7,558-0.4%
2022$7,592+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 6732, Page 454Recorded7/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960