Skip to content

180 Valerie Dr.

Manville, NJ 08835

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block315
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
63%
Improvement Value:$135,400
37%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471-0.3%
2024$7,491-0.4%
2023$7,523-0.4%
2022$7,551-0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967