Skip to content

255 E. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block315
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
56%
Improvement Value:$176,800
44%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,362-3.5%
2024$8,662-0.8%
2023$8,729-0.5%
2022$8,770-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2062, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1967