Skip to content

158 E. Camplain Rd.

Manville, NJ 08835

Built 1966

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block315
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,700
58%
Improvement Value:$134,200
42%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+24.6%
2024$5,404-11.8%
2023$6,130+1.0%
2022$6,068+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5046, Page 2606

Property Built

Built

Year Built: 1966