Skip to content

107 Valerie Dr.

Manville, NJ 08835

Built 1963

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block317
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,700
53%
Improvement Value:$186,800
47%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+2.0%
2024$8,152-2.2%
2023$8,336-2.0%
2022$8,502-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 6856, Page 694Recorded3/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963