Skip to content

51 Louise Dr.

Manville, NJ 08835

Built 1964

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block318
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
50%
Improvement Value:$229,900
50%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+0.4%
2024$9,474+3.4%
2023$9,164-0.5%
2022$9,211-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 7647, Page 1933Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 7445, Page 2505Recorded5/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964