Skip to content

1315 Louis St.

Manville, NJ 08835

Built 1954

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jul 15, 1994

Property Information

Block40
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
75%
Improvement Value:$81,700
25%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,580+0.8%
2024$6,529+11.9%
2023$5,837+0.4%
2022$5,816-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,900

To:

Sq Ft520DeedBook 1968, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1954