Skip to content

164 No. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Sep 4, 2008

Property Information

Block56
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
59%
Improvement Value:$154,300
41%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+0.5%
2024$7,510+9.1%
2023$6,885+1.8%
2022$6,766+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,500

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6167, Page 2063

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2002, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1940