Skip to content

116 No. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1942

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block57
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2ND ST ADD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
54%
Improvement Value:$184,300
46%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324-0.6%
2024$8,378-2.5%
2023$8,596+11.2%
2022$7,728+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 7310, Page 1181Recorded2/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2203, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1942