Skip to content

1901 Brooks Blvd.

Manville, NJ 08835

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block62
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
63%
Improvement Value:$130,800
37%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$5,665+9.6%
2009$5,169+7.7%
2008$4,798+8.7%
2007$4,414+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 2340, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1955