Skip to content

59 No. 16th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1961

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block65
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
62%
Improvement Value:$148,900
38%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061-0.6%
2024$8,106+7.0%
2023$7,573+2.2%
2022$7,413-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From: SPECIAN, PAUL EXC.

To: Gille, Rocener & Danielle J., GILLE, ROCENER & DANIELLE J.

Sq Ft1,152DeedBook 7026, Page 630Recorded2/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961