Skip to content

33 No. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 4, 2000

Property Information

Block71
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,900
58%
Improvement Value:$164,400
42%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164-0.1%
2024$8,171+5.4%
2023$7,753+1.8%
2022$7,614+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1862, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1960