Skip to content

34 No. 9th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block73
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 S CB F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
59%
Improvement Value:$153,400
41%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683-0.9%
2024$7,755+6.3%
2023$7,298+5.6%
2022$6,914-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950