Skip to content

200 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block88
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
ZoningCOMM
Sq Footage625
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,100
32%
Improvement Value:$170,100
68%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,310+12.9%
2024$4,705+13.2%
2023$4,158+4.1%
2022$3,993+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 6968, Page 2038Recorded6/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$141,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 6836, Page 173Recorded11/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$81,500

To:

Sq Ft625DeedBook 6308, Page 3266

Property Sale

SaleMulti
$195,400

To:

Sq Ft625DeedBook 5835, Page 1797

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 2043, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1930