Skip to content

136 So. 17th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block93
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,194
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
63%
Improvement Value:$138,200
37%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,018-1.3%
2024$8,123+7.1%
2023$7,582+2.2%
2022$7,419+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,194DeedBook 7092, Page 2175

Property Sale

Sale
$150,500

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 7051, Page 3833Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950