Skip to content

316 No. 9th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1957

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block9
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
ZoningS100
Sq Footage1,830
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
52%
Improvement Value:$223,600
48%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713-1.5%
2024$9,861+4.7%
2023$9,418+1.4%
2022$9,290+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000

To: England, John & Kelle

Sq Ft1,830DeedBook 5825, Page 3776

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5468, Page 1407

Property Sale

SaleMulti
$167,500
DeedBook 1851, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1957