Skip to content

23 Stone St

Plainfield, NJ 07060

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block103
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
26%
Improvement Value:$168,100
74%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+2.6%
2024$9,649+5.5%
2023$9,150+3.0%
2022$8,884+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 5526, Page 3758

Property Sale

Sale
$154,200
DeedBook 2328, Page 894

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2144, Page 55

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1830, Page 379

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1645, Page 396

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1642, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1914