Skip to content

5 Stone St

Plainfield, NJ 07060

Built 1914

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,065
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
39%
Improvement Value:$128,600
61%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+2.6%
2024$8,906+5.5%
2023$8,445+3.0%
2022$8,200+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,000

To: Berruecos-Eliosa, David & Et Al

Sq Ft1,065DeedBook 7413, Page 2359Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6122, Page 993

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1638, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1914