Skip to content

911 Njsh 22w

Plainfield, NJ 07060

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block115
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,800
46%
Improvement Value:$345,300
54%
Total Assessment$634,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,634+2.6%
2024$26,943+5.5%
2023$25,548+3.0%
2022$24,806+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 5822, Page 1588

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1566, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1947