Skip to content

151 Walnut St

Plainfield, NJ 07060

Built 1954

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block127
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
51%
Improvement Value:$116,300
49%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,342+2.6%
2024$10,083+5.5%
2023$9,561+3.0%
2022$9,283+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To: Sanchez, Edward & Rivera,Vivianette

Sq Ft1,203DeedBook 5344, Page 1114

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1660, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1954