Skip to content

46 Harrison Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block128
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,723
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$170,000
68%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,000

To: Galarza, Gisella K Estupinan

Sq Ft1,723DeedBook 7472, Page 395Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1924