Skip to content

28 Geraud Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block146
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2S F G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
28%
Improvement Value:$180,000
72%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$445,000

To: 28 Geraud Ave, Llc

Sq Ft2,560DeedBook 7409, Page 2322

Property Sale

Sale
$250,000

From: CUSTODIO, EDGAR A & VANESSA

To: FAREG, ASAAD A., ET ALS

Sq Ft2,560DeedBook 6670, Page 3833Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6334, Page 3448

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5805, Page 2409

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1578, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1924