Skip to content

123 Sweet Briar Lane

Plainfield, NJ 07060

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block154.02
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage922
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,000
58%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+2.6%
2024$8,073+5.5%
2023$7,655+3.0%
2022$7,433+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To: Theano, Jean Bruno

Sq Ft922DeedBook 7519, Page 1990Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1916, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1955