Skip to content

227 Jefferson Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1962

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block156.02
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$162,000
62%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,418+2.6%
2024$11,132+5.5%
2023$10,556+3.0%
2022$10,249+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To: Alejandro, Angel Manuel

Sq Ft1,442DeedBook 5599, Page 2188

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1546, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1962