Skip to content

930 Njsh 22e

Plainfield, NJ 07060

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block157
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,300
58%
Improvement Value:$187,100
42%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,541+2.6%
2024$19,053+5.5%
2023$18,066+3.0%
2022$17,541+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

To: Truong Realty, Llc

DeedBook 7384, Page 2583Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$369,999
DeedBook 6563, Page 839

Property Sale

Sale
$689,000
DeedBook 1978, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1965