Skip to content

303 Jefferson Avenue

Plainfield, NJ 07060

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block158
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,600
89%
Improvement Value:$20,700
11%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+2.6%
2024$7,831+5.5%
2023$7,425+3.0%
2022$7,210+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1645, Page 243