Skip to content

211 Stahls Way

Plainfield, NJ 07060

Built 1954

Last Sale Price
$160,400
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block160.01
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$170,000
68%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,400

From: WELLS FARGO BK NA,

To: MARINO, ALEXANDRA E M & MUNIVE J A , Marino, Alexandra E M & Munive J A

Sq Ft1,662DeedBook 6861, Page 2473Recorded3/30/2016

Property Sale

Sale
$1,000

From: RODRIGUEZ, ANTONIO BY SHERIFF DEED

To: WELLS FARGO BK NA,

Sq Ft1,662DeedBook 6841, Page 104Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6469, Page 340

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 6222, Page 3739

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5847, Page 469

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2064, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1954