Skip to content

228 Brook Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block17.02
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 2341, Page 161

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 1995, Page 63

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1741, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1929