Skip to content

340 Judges Lane

Plainfield, NJ 07063

Built 1954

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block203.06
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$200,000
69%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,638+2.6%
2024$12,322+5.5%
2023$11,684+3.0%
2022$11,345+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From: THUL, LAWRENCE A. & JAMES E.

To: BLOCH, JENNIFER & GOFORTH, KARLEFE , Bloch, Jennifer & Goforth, Karlefe

Sq Ft2,778DeedBook 6950, Page 3260Recorded4/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954