Skip to content

228 Muriel Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1975

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block23
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,665
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,000
63%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+2.6%
2024$11,472+5.5%
2023$10,878+3.0%
2022$10,562+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

To: Williams, Tyrone & Ronda M.

Sq Ft1,665DeedBook 5603, Page 347

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 2303, Page 49

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2215, Page 161

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 1691, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1975