Skip to content

166 Westervelt Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block31
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,664
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$145,000
64%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+2.6%
2024$9,560+5.5%
2023$9,065+3.0%
2022$8,802+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To: Caver, Marie N.

Sq Ft1,664DeedBook 7304, Page 324Recorded2/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1924