Skip to content

162 Sandford Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block36
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,700
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From: ALLEN, LESLEY & BESSIE & JACKSON D

To: Fleming, Scott A & Winter,C.Paul, FLEMING, SCOTT A & WINTER,C.PAUL

Sq Ft1,700DeedBook 6799, Page 1976Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$170,000

From: ALLEN, LESLEY & BESSIE

To: FLEMMING, SCOTT A.& WINTER, C.P.

Sq Ft1,700DeedBook 6727, Page 377Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2078, Page 629

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1750, Page 635

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1619, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1924