Skip to content

68 Pearl Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block43
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,000
55%
Improvement Value:$161,400
45%
Total Assessment$359,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,663+2.6%
2024$15,271
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940