Skip to content

62-64 Fairview Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1911

Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block48
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$210,000
70%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+2.6%
2024$12,747+5.5%
2023$12,087+3.0%
2022$11,736+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911