Skip to content

46 Mountain Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1929

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 17, 2014

Property Information

Block54
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$160,000
64%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From: ZAMAN, MOHAMMAD & NASEEM AKHTAR

To: Chaudhry, Mohammad, CHAUDHRY, MOHAMMAD

Sq Ft1,652DeedBook 6763, Page 1342Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 6336, Page 1661

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1783, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1929