Skip to content

51 Mountain Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1909

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 1, 1996

Property Information

Block55
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$160,000
64%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To: Branan, David Wiley & Janice Elaine

Sq Ft1,812DeedBook 2059, Page 295

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1592, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1909