Skip to content

43 Regent St

Plainfield, NJ 07060

Built 1929

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
38%
Improvement Value:$140,300
62%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,862+2.6%
2024$9,615+5.5%
2023$9,118+3.0%
2022$8,853+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To: Bermeo, Jose & Gual, Tabitha

Sq Ft1,310DeedBook 7597, Page 1671Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6075, Page 1715

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5407, Page 2652

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2075, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1929