Skip to content

14 Johnston Drive

Plainfield, NJ 07060

Commercial

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
66%
Improvement Value:$2,100
34%
Total Assessment$6,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$266+2.6%
2024$259+5.5%
2023$246+3.0%
2022$239+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$555,000

To: Ng,Peter & Shaw,Yung

DeedBook 6035, Page 1143

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2353, Page 158