Skip to content

289-291 Watchung Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block75
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$183,700
73%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,947+2.6%
2024$10,673+5.5%
2023$10,121+3.0%
2022$9,827+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,500

To: Aguilar, Marlon & Aguilar, Juan C.

DeedBook 2072, Page 362

Property Sale

Sale
$85,000

To: Aguilar, Marlon & Aguilar, Juan C.

DeedBook 1554, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1914