Skip to content

430 Somerset Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1915

Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block77
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
40%
Improvement Value:$252,000
60%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,304+2.6%
2024$17,846+5.5%
2023$16,922+3.0%
2022$16,430+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To: Somerset Equities Llc

DeedBook 19180, Page 744

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1547, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1915