Skip to content

20 Grandview Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1904

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block79
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$210,000
75%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+2.6%
2024$11,897+5.5%
2023$11,281+3.0%
2022$10,954+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,308DeedBook 7406, Page 1078Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 6875, Page 2095Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 1641, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1904