Skip to content

314 Somerset Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jan 4, 2006

Property Information

Block81
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
20%
Improvement Value:$640,000
80%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,864+2.6%
2024$33,992+5.5%
2023$32,232+3.0%
2022$31,296+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$680,000

To: Amini, Ammdullah & Hekmstullah

DeedBook 5847, Page 2799

Property Built

Built

Year Built: 1940